Často kladené otázky

Slepice snáší vejce bez skořápky

Může se stát, že v kurníku naleznete vejce, které se liší od ostatních. Jedná se o vejce bez skořápky, které je pouze obalené blánami. Takové vejce snesou někdy slepice na začátku a na konci snáškového cyklu. Pokud se takové vejce objevuje jen zřídkakdy, není třeba se znepokojovat.

Pokud se však takové vejce vyskytuje ve vašem chovu častěji, může být příčin více. Obvykle se jedná o nedostatek vápníku v organismu slepice a v takovém případě je nutné ho slepicím v krmivu přidat. Můžete jim podat například usušené a rozdrcené skořápky, krmné vápno, vhodné krmné směsi nebo vitamínové preparáty. Může se však také jednat o zánět vejcovodu, což je případ pro veterináře.

Pokud vejce skořápku má, ale je křehká nebo velmi tenká, je opět příčinou nedostatek vápníku v organismu slepice nebo je slepice vystavena stresu. Na kvalitu skořápek je nutné dávat pozor. Pokud jsou křehké a nekvalitní hrozí, že se vejce dříve zkazí, ale hlavně může snadněji dojít k tomu, že se slepice naučí vejce klovat a požírat, což je obtížně odstranitelný zlozvyk.

Jak přerušit kvokání?

Pokud slepice začne kvokat, změní se její chování a přestane snášet vejce. Pokud nemáte v úmyslu mít kuřata, je pro vás kvokavost nežádoucí. Kvokavost je daná dědičně. Slepice některých plemen kvokají často, zatímco jiná plemena výjimečně. Kvokavost trvá obvykle tři týdny, u některých zatvrzelých kvočen však ještě déle. Kvokavost lze přerušit tím, že slepici odnesete do odděleného prostoru, kde nemá příležitost vysedávat a necháte ji "vychladnout". Postaráte-li se jí o společnost v podobě jiné slepice nebo kohouta, kvokání ji většinou brzy přejde. U nepříliš kvokavých jedinců někdy stačí jen několikrát za den odvést od vajec a nabídnout jim krmení a vodu mimo kurník.

Slepice požírají vejce

Při chovu slepic můžete zjistit, že vám záhadně mizí vejce případně přistihnete viníka hned při činu. Někdy totiž může dojít k situaci, kdy slepice klovají a požírají snesená vejce. Jakmile jednou slepice vejce vyzkouší, je pravděpodobné, že jí zachutná a bude požírat každé čerstvě snesené vejce, případně i vejce svých kolegyň.
Tohoto zlozvyku lze slepice zbavit jen obtížně, proto je lepší mu předcházet každodenním sběrem vajec (aby slepice vejce nedopatřením nerozšlápla nebo aby nevypadlo z hnízda). Dalším preventivním opatřenímje umístit všechna hnízda do stejné výšky, aby se slepice netlačily u jednoho oblíbeného hnízda. Velmi důležitá je také kvalita skořápek. Je třeba, aby skořápky byly dostečně tvrdé a snadno se nerozbily, čehož docílíte, když ke krmivu přidáte více vápníku (např. drcené skořápky, směs pro nosnice, krmné vápno nebo doplňkové vitamíny). S drcenými skořápkami však pozor – nesmí na nich být zbytky syrového bílku, musí být dobře usušené a rozdrcené, aby slepicím zbytky na skořápkách ještě více nezachutnaly a neklovaly do vajec ještě horlivěji.

Pokud už slepice tento zlozvyk mají, existuje několik řešení:

  1. Zjistit, která slepice vejce požírá a odstranit ji z hejna, dokud se to od ní nenaučí další jedinci.
  2. Pokud nechcete své hejnko zmenšovat (někdy až k nule, protože slepice se tento zlozvyk od ostatních naučí velmi rychle) může pomoci, když se slípkám kleštěma odcvakne špička zobáku tak, aby horní zobák byl o 2 – 3 mm kratší než spodní. Pokud by slepicím tekla krev, tak sama přestane a slepicím to nebrání v přijímání potravy, ale tento způsob je poněkud drsnější a spíše než k odnaučení vede jen k omezení požírání vajec.
  3. Osvědčeným (i když ne stoprocentním) způsobem, jak slepice klování do vajec odnaučit, je vyfouknutí několika vajec a jejich opětovné naplnění zředěnou hořčicí s pepřem. Vejce se pak položí do kurníku a jakmile do něj slepice klovnou, zjistí, že jim nechutná. Možná bude tento proces zdlouhavější a budete ho muset opakovat třeba celý týden než se slepice naučí, že rozklované vejce není chutné.
  4. Pokud neuspějete s výše uvedenými taktikami, je ještě možné pořídit si speciální snášková hnízda s dvojitým dnem. První falešné dno ubíhá šikmo dozadu a není spojeno se zadní stěnou hnízda, nýbrž je ukončeno prázdným prostorem. Právě sem se skutálí snesené vejce, které propadne na skutečné dno vystlané senem nebo jiným měkkým materiálem.
Vytvořte si webové stránky zdarma!